Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis.
ANTYKI – STYL I WNĘTRZA
Słowo antyk odnieść można do wielu pojęć jednak nas interesuje w formie zabytkowego przedmiotu sztuki dawnej. Życie współczesnego społeczeństwa znacząco różni się od rzeczywistości naszych przodków, a jednak pomimo, że codzienność zmusza nas do ciągłego rozwiązywania różnorodnych problemów oraz borykania się z tempem życia, to coraz częściej pragniemy nawiązywać i hołdować określonym zwyczajom i sztuce aby utrzymać kontakt i pielęgnować tradycje oraz wartości, które aktualnie gubimy. Poszukujemy własnej tożsamości i korzeni, które pomogą w utrzymaniu więzi z przeszłością. Stąd w naszych domach pojawiają się meble w stylu Art Deco, secesyjne, windsorskie czy biedermeier. Potrafimy również, dzięki zachowanym dokumentom historycznym wykonywać kopie dzieł dawnych mistrzów czy też cywilizacji. Niewielu z nas posiada meble wyłącznie w jednym stylu, często próbujemy je mniej lub bardziej udanie łączyć ze sobą i zaadoptować do współczesnego wnętrza.
Na atmosferę pomieszczenia składa się wiele różnorodnych elementów. Od architektonicznych szczegółów poprzez zastosowane we wnętrzu kolory, kwiaty, poprzez meble właśnie i tkaniny. To co widzimy i odczuwamy naszymi zmysłami. Są elementy, których połączenia tworzą specyficzną atmosferę miejsca, a są również takie, które wprowadzają chaos i mocno ze sobą kontrastują. Jednak bardzo często niezwykłe połączenia są możliwe, a w ich skomponowaniu z pewnością przydatna będzie zarówno wiedza jak i trudne do uchwycenia – wyczucie.
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że stylowe wnętrza oznaczają bardzo wysokie koszty ich urządzenia. Jest to pojęcie na wskroś mylne ponieważ odtworzenie ducha epoki nie musi oznaczać kupna mebli pochodzenia królewskiego czy szlacheckiego, a może być umiejętnym wykorzystaniem zwykłych, codziennych sprzętów danego czasu, często z siedzib ubogich lub wiejskich. Wystarczy zastanowić się nad tym ile jeszcze pięknych przedmiotów kryje się na strychach gospodarstw czy też w niewielkich, specjalistycznych galeriach i sklepach, które po renowacji lub drobnych modyfikacjach znakomicie sprawdzą się we współczesności. Niech historia służy nam również w codzienności i nie pozostaje tylko na kartach starych ksiąg. Czasem zaledwie kilka drobnych elementów pozwoli całkowicie zmienić klimat naszego wnętrza, a kto wie czy efekty jakie uzyskamy dzięki takiej zmianie nie poprowadzą nas dalej, drogą odkrywania piękna przeszłości i adaptowania go do rzeczywistości XXI wieku.
Pamiętajmy również o tym, że ludzie XIX czy XVIII wieku także korzystali ze sprzętów wytworzonych wcześniej i stawali przed podobnymi problemami. Niewielu stać było na zakup pełnej kolekcji danego stylu i wyposażenie całego domu lub pałacu. Skorzystajmy z ducha eklektyzmu i nie zapominajmy, że naszym celem nie jest muzealne odtworzenie wnętrza z epoki, a jedynie uzyskanie atmosfery przeszłości za pomocą piękna dawnych przedmiotów.